Početak sertifikacije organske proizvodnje


 

Protekle nedelje u prostorijama Opštine Kalinovik održana su predavanja za članove PZ “Gvozno” i zaposlene u Zadruzi, na temu Sertifikacije organske stočarske proizvodnje. Naime, PZ “Gvozno” je prije mjesec dana ušlo u proces dobijanja sertfikata za organsku proizvodnju. Sertifikaciju će obaviti kuća Organska Kontrola iz Sarajeva, a PZ “Gvozno” sa svojih 254 ha poljoprivrednih površina koje se nalaze na preko 1200 m.n.v. i 150 grla Aberdeen Angus pasmine goveda će biti i vjerovatno najveći organski proizvođač junetine i kvalitetno priplodnih životinja iz organske proizvodnje u BiH.

Sertifikacija će biti odrađena u skladu sa EU propisom 834/2007. Podršku u dobijanju ovog sertifikata je pružila organizacija YEP iz Sarajeva u okviru projekta Organic mountain meat.

Organsko stočaranje (organska animalna proizvodnja) se definiše kao sistem koji promoviše korišćenje organskih i biorazgradivih inputa iz ekosistema u proizvodnju za potrebe ishrane životinja, zdravlja, smještaja i uzgoja. Taj sistem promišljeno izbjegava upotrebu sintetičkih materija, kao što so lijekovi, aditivi u hrani i genetski modifikovani proizvodi (IFOAM). U postojećim uslovima okruženja PZ “Gvozno”, uvažavajući činjenicu da se sve proizvodne površine već godinama ne tretiraju vještačkim đubrivima i hemikalijama, konverzija iz konvencionalne u organsku poljoprivrednu proizvodnju neće biti posebno zahtjevna. PZ “Gvozno” u svom radu već se vodi načelima dobre poljoprivredne prakse (Good agricultural Practice – GAP), što je, također, olakšavajuća okolnost u ulazak u sferu organske poljoprivredne proizvodnje.

Predavanja je držao dr Grujica Vico, a ovom prilikom su prisutni imali priliku da se upoznaju sa svim koracima koje zadruga treba preduzeti u narednom periodu, kakobi stekla ovaj svjetski priznati sertifikat.

Organska poljoprivreda je samoodrživ i postojan agro-sistem u dobroj ravnoteži. Koliko god je moguće on je zasnovan na lokalnim i obnovljivim resursima. Gradi se na potpunoj osnovi koja uključuje ekološke, ekonomske i socijalne stavove poljoprivredne proizvodnje na lokalnom i globalnom nivou. U organskoj poljoprivredi priroda se shvata kao sve, sa svojom urođenom vrijednošću, gdje čovjek ima moralnu obavezu da se bavi poljoprivredom na takav način koji shvata pozitivan aspekt prirode.

Trenutno na domaćem tržištu ne postoji ponuda organskog domaćeg junećeg mesa, a pogotovo mesa od specijalizovanih tovnih pasmina goveda, ali i kvalitetno priplodnih životinja. Opšte je poznato da konvencionalni uzgoj pridonosi dominaciji estrogena u ishrani ljudi. Ksenoestrogeni su prema navodima stručnjaka glavni uzročnici dominacije estrogena, a to su: hemikalije, petrohemijsko zagađenje hrane i većine proizvoda koji se koriste, mnogi herbicidi, pesticidi, industrijski nusproizvodi. Izduvni gasovi su estrogeni. U tijelu estrogen kao dominantni hormon postaje toksičan i kancerogen za sva tkiva. Konvencionalni uzgoj stoke podrazumijeva prehranu bogatu omega – 6 masnim kiselinama. Meso i namirnice životinjskog porijekla iz konvencionalnog uzgoja sadrže visoku razinu omega – 6 kiselina koje djeluju proupalno, odnosno izazivaju upale u tijelu čovjeka. Hronične upale popratno su stanje ili korak do bolesti. U suprotnosti ovome, organski uzgoj goveda je u suštini prirodan način proizvodnje mesa koji obezbjeđuje minimalno opterećenje prirode, uz maksimalnu dobrobit životinja i potpuno izbacivanje vještačkih materija u procesima unapređenja prinosa zemljišta. Organsko meso ima veću biološku i nutritivnu vrednost koja se sastoji u povećanom sadržaju vitamina i minerala, kalcijuma, magnezijuma, gvožđa, a naročito omega 3 masnih kiselina i antioksidanasa. Iz tog razloga upotreba organskog mesa u ishrani je veoma značajna. Prije svega se preporučuje djeci i trudnicama. Organsko meso ne sadrži aditive, hormone, konzervanse, emulgatore, vještačke boje, arome i pojačivače ukusa.

Uvažavajući prirodno okruženje, poziciju i kvalitet naših pašnjaka i livada,
nadamo da će naš “novi” proizvod biti prepoznat i tražen na tržištu.

Linkovi:
http://www.organskakontrola.ba/
http://yep.ba/
https://www.ifoam-eu.org/

 

 

Objavljeno  01.06.2019.